Ana Sayfa Sağlık 24 Mart 2021 51 Görüntüleme

Kuşburnunun sağlığa faydaları

Kuşburnu, ekseriyetle kırmızı yahut turuncudur, lakin birtakım çeşitlerde rengi koyu mordan siyaha kadar değişir. Yazın başlarında oluşmaya başlar ve yaz sonunda sonbahara kadar olgunlaşırlar. Yüzyıllardır mutfaklarda kendine yer bulan kuşburnu, en çok çay ve reçel imalinde kullanılmıştır.

Kuşburnu üzerinde yapılan kimyasal araştırmalar, potansiyel olarak yararlı bir dizi bileşiği ortaya çıkarmıştır. Birinci olarak, çok yüksek düzeylerde likopen içerdikleri bulunmuştur. Kuşburnunun kırmızı renginden büyük ölçüde likopen sorumludur ve en çok domateslerde bulunur. Likopenin güçlü bir antioksidan olduğu bilinmektedir.

İkinci olarak, kuşburnunun bilhassa C vitamini açısından güçlü olduğu bulunmuştur; bir çay kaşığı posadan yaklaşık 60 mg C vitamini sağlar ki bu da portakalın iki katıdır. C vitamininin sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleme konusundaki iyi bilinen yeteneği göz önünde bulundurulduğunda, kuşburnu öksürük ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olabilir.

KUŞBURNUNUN SIHHATE YARARLARI

Kuşburnunun çeşitli kullanımları vardır. Öncelikle, osteoartrit ve mide rahatsızlıklarını gibi bir dizi rahatsızlığı önlemede kullanılır. İdrar söktürücü ve hafif müshil olarak da kullanılabilir. Kuşburnu ayrıyeten mide iltihabı tiplerini azaltmak için de kullanılır.

Kuşburnunun yararları çoktur ve bu kadar tanınan olmalarının nedeni, çok çeşitli sıhhat sıkıntılarının tedavisinde epey tesirli olmalarıdır. İşte kuşburnunun yararları.

Artritin önlenmesine yardımcı olabilir

Kuşburnu, artrit ve eklem ağrısı çeken beşerler tarafından yıllardır kullanılıyor. Kuşburnunun en umut verici potansiyel sıhhat faydalarından biri, artritik eklemler üzerindeki etkileridir. Giderek artan sayıda bilimsel araştırma, bir mühlet kuşburnu aldıktan sonra hem eklem ağrısı ölçüsünde hem de genel hareket kabiliyetinde gelişmelere işaret ediyor.

Bir çalışmada, diz yahut ayak bileği osteoartritinden muzdarip 94 hastaya üç aylık bir mühlet boyunca 5 gram kuşburnu özü yahut plasebo verildi. Uzmanlar, kuşburnu alan kümenin, yalnızca üç haftalık ilaç tedavisinden sonra ağrıda kıymetli iyileşmeler bildirmeye başladığını buldular. Üç aylık deneme sona erdiğinde, iştirakçiler öteki ağrı kesicilerin daha az kullanıldığını bildirdikçe ağrı denetimi iyileşmeye devam etti. Daha uzun müddet boyunca eklem sertliğinde de iyileşmeler gözlemlendi.

Kuşburnu üzerinde 112 gönüllünün dahil olduğu kayda paha bir denemede kuşburnunu alan küme eklem ağrısı ve sertliğinde plasebo kümesinin fark etmediği iyileşmeler gördü. Bununla birlikte, desteğin değiştirilmesiyle, kuşburnu alan küme, plasebo verildiğinde bile yarar görmeye devam etti. Bu, elbette bilim adamlarını şaşırttı.

Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Kuşburnu çayında bulunan fitokimyasallara odaklanan bir çalışma, meyvede bulunan polifenollerin, insan kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyebileceğini belirtiyor.

Kuşburnunun kanser önleyici özelliklerine katkıda bulunan bir anti-enflamatuar tesiri vardır. Kuşburnu fenoller, askorbik asit (C vitamini), beta-karoten, tanenler ve pektinler üzere kimi biyoaktif bileşikler içerir. Bunların tümü, oksidatif gerilimi azaltmaya yardımcı olur.

Kuşburnunun içinde tiliroside ismi verilen bir flavonoid, övgüye kıymet anti-inflamatuar tesire sahiptir. Kuşburnu özü inançlı olsa da, bir şey akılda tutulmalıdır; kimi ilaçlarla birlikte kuşburnu kullanan hastalar ekstra ihtimam göstermelidir. Bunun nedeni kuşburnunun reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girebilmesidir. Kuşburnu ayrıyeten, makul tümör formlarının genişlemesini yavaşlattığı bilinen karotenoidler ismi verilen öteki etkin bileşikleri de içerir.

Kuşburnunun içerdiği likopen, antikanser aktivitesiyle popülerdir. Hasarları kanserli tümörlerin büyümesine yol açan hücreler ortasındaki irtibatı uyarır.

Kolesterolü düşürebilir

Kuşburnu özütünün tertipli olarak alınması, kolesterol düzeylerinin düşmesiyle ilişkilendirilmiştir. Meyve bilhassa obez hastalarda tesirlidir. Bir çalışmada, altı hafta boyunca her gün kuşburnu tozundan yapılan bir içeceği tüketen hastalar, toplam kan kolesterol düzeylerinde yüzde 5’e kadar kıymetli bir düşüş gördü. Bu düşüş, kalp hastalığı riskini yüzde 17 oranında azaltabilir.

Cilt yaşlanmasını önler

Kuşburnu yağı, kozmetik sanayisinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Bir çalışmada 35-65 yaş ortası, yüz kırışıklıkları olan 34 bayan iki kümeye ayrıldı. Sekiz haftalık çalışma sırasında, gönüllülerin yarısı kuşburnu desteği alırken, öteki yarısı kanıtlanmış bir kırışıklık önleyici kapsül aldı. İki aylık tüketimden sonra, iştirakçilerden tecrübeleri hakkında bir anket doldurmaları istendi.

Çalışma sonuçlarına nazaran, her iki destek de kırışıklıklardaki tıpkı seviyede iyileştirdi. Ayrıyeten kuşburnu kümesi, cilt hidrasyonu ve elastikiyetinde istatistiksel olarak kıymetli gelişmeler bildirdi. Bilim adamları, “kuşburnu tozunun yaşlanmaya bağlı cilt şartlarını iyileştirdiği” sonucuna vardılar.

A ve C vitaminlerinin sağlıklı ve ışıltılı bir cildin bakımı için en kıymetli iki besin olduğunu vurgulamakta yarar var. Bu vitaminlerin her ikisi de kuşburnunda bol ölçüde bulunur. Bu vitaminler ciltteki kolajeni hür radikal hasarına ve erken yaşlanmaya karşı korur ve cilt dokusunun büyümesini ve tamiratını teşvik eder.

Bağışıklık sistemini dayanaklar

Kuşburnu, soğuk algınlığı ve grip mevsimi geldiğinde olgunlaşır ve böylelikle bağışıklık sistemi için vaktinde bir takviye sağlar. C vitamini, kış aylarında öksürük ve soğuk algınlığını önlemek için en tanınan desteklerden biridir. Kuşburnunun bu besin hususunun etkileyici düzeylerini sunduğu bilinmektedir. Hakikaten de, bir bilimsel çalışma, bir dizi farklı kuşburnu cinsinde bulunan kimyasal bileşikleri araştırdı ve kuşburnunun C vitamini bakımından ‘en yüksek konsantrasyona sahip olan meyve’ olduğunu belirtti.

Kuşburnu içindeki C vitamini ayrıyeten bedeninizin demiri daha iyi emmesine yardımcı olur. Demirin birçok yararı vardır, bunlardan en kıymetlisi kansızlığı önlemektir. C vitamini ayrıyeten kan damarlarının sıhhatinin korunmasına yardımcı olur.

C vitamininin en değerli yararlarından biri, bedendeki kolajen üretiminin potansiyel olarak uyarılmasıdır. Kolajen, bedendeki bağ dokusunu oluşturan bir proteindir. Vitamin ayrıyeten iltihabı tedavi eder ve bağışıklığı geliştirir.

Kuşburnular bu nedenle bilhassa kış için sıhhatinize eksiksiz bir katkı sağlarken, ılık bir fincan kuşburnu çayı boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kuşburnunun kalori denetimli bir diyetin modülü olarak kullanıldığında sağlıklı kilo vermeyi destekleyebileceğini gösteren birtakım deliller vardır.

Çok kilolu deneklere günde 100 mg kuşburnu özü yahut 12 haftalık bir mühlet boyunca bir plasebonun verildiği araştırmada, her zamanki üzere yemek yemeye yahut idman yapmaya devam eden iştirakçilerin beden yağ düzeylerindeki değişiklikler kaydedildi. Bilim adamları, kuşburnu kümesinin denetim kümesine kıyasla kıymetli ölçüde kilo kaybı gösterdiğini buldu. Dahası, ispatlar bu kilo kaybının birçoklarının yağ yakımının bir sonucu olduğunu gösteriyor. Deneme sırasında genel beden yağı düştü ve düşüş bilhassa karın bölgesinde besbelliydi.

Diğer bir çalışma, kuşburnunun olağan sindirim süreçleri üzerindeki tesirlerini kıymetlendirdi. Bir kuşburnu özütünün, α-amilaz ve α-glukozidaz olarak bilinen iki farklı enzimin hareketini engellediğini buldular. Bu iki enzim sindirim sürecinin merkezinde yer alır ve nişastalı yiyecekleri kan sirkülasyonuna girmeden evvel daha erişilebilir glikoza dönüştürür.

Bu aktivitenin, iki potansiyel tesire sahip olan kan şekeri düzeylerindeki ani dalgalanmaları azalttığına inanılıyor. Birinci olarak, daha sabit kan şekeri düzeyleri, tip 2 diyabet geliştirme bahtını azaltabilir. Burada da enteresan olan, bedene daha denetimli güç salınımı yoluyla sağlıklı kilo kaybını desteklemeye yardımcı olma hedefine hizmet edebilir.

İshali tedavi edebilir

Kuşburnunun daha ilgi cazip potansiyel sıhhat faydalarından biri, ishal olaylarında yardımcı olmasıdır. Kuşburnu bağırsakların aktivitesini yatıştırmaya ve sindirim problemlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, elbette, artrit hastalarında görülen tıpkı anti-enflamatuar yararların, bağırsak iltihabını azaltmayı başarabileceği ve böylelikle görülen semptomları hafifletebileceği için mantıklı bir mana söz ediyor.

Bir çalışmada 20 gram kuşburnu tozu, tüketilmeden evvel 100 ml su ile karıştırılmıştır. İshalli çocuklar, semptomların kısa müddette ortadan kalktığını ve ilaç kullanmayan çocuklardan çok daha süratli olduğunu bildirmiştir.

UYGUN KUŞBURNU ÖLÇÜSÜ

Kuşburnu hafif ekşi, lezzetli bir tada sahiptir ve çeşitli formlarda hazırlanabilir. Direkt kendisi bir karıştırıcıya eklenebilir ve çiğ olarak yenebilir yahut kaynatılıp soslara, jölelere ve şuruplara eklenebilir.

Bitkisel çay olarak içilebilir. Mağazadan satın alınabilen birçok kuşburnu çayı mevcut olsa da, konutta yapmak kolaydır. Bir tencereye kaynar suya bir çorba kaşığı kurutulmuş kuşburnu ekleyin ve 5 dakika demleyin, akabinde süzün, dökün ve isterseniz bal ekleyin. Sıhhat faydaları için kuşburnu çayı içiyorsanız, günde yaklaşık dört bardak tüketmeniz gerekecektir (2000g ila 5000g’a eşdeğer).

Kuşburnu destekleri de tanınan bir alternatiftir. Klinik çalışmalarda kullanılan dozajlar büyük ölçüde 5000 mg ila 40.000 mg ortasında değişirken, optimum düzeyin günde 5000 mg ila 10.000 mg ortasında iki doza bölündüğü görülmektedir (yemeklerle birlikte alınacak). Gereksinim duyulan yüksek ölçüler nedeniyle, birçok kişi kuşburnunu destekler yoluyla tüketmeyi daha kolay bulmaktadır.

KUŞBURNUNUN MÜMKÜN YAN TESİRLERİ

Kuşburnunun yan tesirlerinin birçok aşırı C vitamini dozundan kaynaklanır ve bunu başarmak pek de kolay değildir. Yan tesirler için neredeyse 100 gram tüketmek gerekir. 100 gram tüketildiğinde bile, çok dozda C vitamini öldürücü değildir. Yan tesirlerden kimileri baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, mide krampları ve mide ekşimesini içerir. Ayrıyeten mide bulantısı ve yorgunluğa neden olabilir.

Kuşburnu çayı, meyve asidi ve pektin içeriği nedeniyle büyük ölçülerde tüketildiğinde hafif müshil niteliklere sahip olabilir. Bu nedenle, birtakım beşerler kabızlık ve böbrek rahatsızlıklarını tedavi etmek için kuşburnu kullanırlar.

Hamilelik ve emzirme

Gebe yahut emziren bayanlar hakkında konuşursak, muteber bir bilgi yok. Bu nedenle, sadece yiyecek ölçülerini kullanın. Yahut kullanımından büsbütün kaçının.

Böbrek taşı

Çok ölçüde C vitamini böbrek taşlarına da neden olabilir. Bu nedenle, böbrek meseleleri olan şahıslar meyveyi tüketmeden evvel hekimlerine danışmalıdır.

İlaç etkileşimleri

Kuşburnu, C vitamini içerdiği için östrojenlerle etkileşime girebilir. Meyve ayrıyeten kanın pıhtılaşmasını yavaşlatmak için kullanılan birtakım ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Ensonhaber

instagram takipçi satın al
hack forum hacker sitesi hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum