Ana Sayfa Sağlık 11 Nisan 2021 18 Görüntüleme

Enfeksiyonlara karşı 10 doğal antibiyotik

Alexander Fleming’in 1928 yılında penisilini keşfetmesinden sonra, dünya çapında her türlü enfeksiyonun tedavisi için antibiyotikler kullanıldı.

Günümüzde, antibiyotiklerin çok kullanımı birden fazla kişi tarafından göz arkası edilmektedir lakin, birçok yan tesiri vardır. Tıp ihtilalinin gelişmekte olan ülkelere ulaşmasından bu yana antibiyotik kullanımı artmıştır. Antibiyotiklerin bedeniniz üzerindeki uzun vadeli tesiri göz görmezden gelinmeyecek kadar ciddidir. Uzun periyodik antibiyotik kullanımı, farklı tesirlerin yanında ayrıyeten antibiyotik direnci denen bir duruma yol açabilir ve bu durum, bir mühlet sonra kendinizi antibiyotiklerle tedavi etmenizi zorlaştırır.

ENFEKSİYON NEDİR?

Enfeksiyonlar istenmeyen mikrobiyal aktivitelerden kaynaklanır. Bakteriler ve mantarlar üzere farklı mikrobiyal organizmalar vardır ve bunlar bedende büyük ölçülerde ürerlerse, önemli hasara neden olabilirler. Bilhassa bağışıklık sisteminiz zayıf olduğunda, bu mikrobiyal organizmalar bedeninizin içinde yahut cildinizde enfekte olup gelişerek önemli rahatsızlıklara ve sıhhatiniz için önemli risklere neden olabilir.

Tüm bakteriler ziyanlı değildir, Bağırsağınızda bulunan ve düzgün sindirime yardımcı olan birtakım bakteriler de vardır. Lakin, tıpkı bakterilerin farklı tipleri ishal ve kusma üzere sıhhat meselelerine neden olabilir. Yalnızca antibiyotiklerle tedavi edilemeyen, antibiyotiğe dirençli bakteri cinsleri de vardır. Günlük olarak başınıza gelebilecek pek çok yaygın durum enfeksiyonlardan kaynaklanır, örneğin soğuk algınlığı tıpkı vakitte viral enfeksiyondan kaynaklanan bir cins enfeksiyondur. Emsal halde kepek, mantar enfeksiyonlarının varlığıyla önemli hale gelebilecek bir öteki durumdur. Bu tıp durumların tedavisi için doğal olarak enfeklsiyonla çaba edebilecek besinler tüketmeniz iyi bir alternatiftir.

Doğal antibiyotik tesiri gösteren besinler, istenmeyen mikropların fonksiyonunu ve yayılmasını azaltabilecek özelliklere sahip, tabiattan direkt elde edilebilen baharat ve bitkilerdir. İşte enfeksiyonlar için kullanabileceğiniz, antibiyotik özelliklere sahip 10 doğal besin.

SARIMSAK

Sarımsak, çabucak hemen her konutta bulunur.Birçok kültürde yüz yıllardır enfeksiyonları önlemede ve gayret etmede sarımsak kullanılmıştır. Lakin buna karşın, sarımsağın bu kadar çok antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip olmasının kesin nedeni son yıllara kadar araştırılmamıştır.

Allisin, sarımsakta bulunan en değerli bileşiktir ve kusursuz antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sarımsaktaki bu özellikleri veren en faal bileşiktir. Allisin, bakterilere karşı hayli tesirlidir ve bu da onu tıp topluluğu için epeyce bedelli kılar. Sarımsakta ajoene olarak isimlendirilen bir diğer bileşen de, dünya çapında birçok insanın muzdarip olduğu atlet ayağı üzere mantar enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Sarımsak özütü, grip ve herpes virüslerinin tedavisinde de kullanılabilir ve olumlu sonuçlar verebilir.

Bu bileşik, bakterilerin güç üretimi ve hücre yapısı oluşumu üzere çeşitli hayati fonksiyonlarından direkt sorumlu olan enzimlerin üretimine direnerek yahut bloke ederek bakterileri yok edebilir. Gerekli güç olmazsa bakteriler kısa müddette ölür. Allisin ayrıyeten bakteriler ve mantarlar tarafından kullanılan en önemli savunma düzeneklerinden biri olan biyofilm oluşumunu engelleyebilir. Biyofilm oluşumu, bu enfeksiyonların tedavisini çok zorlaştırır ve sarımsak, biyofilm oluşumunu engellemek için kullanılabilir.

EKİNEZYA

Ekinezya, papatyagiller familyasından gelir. Ekinezya, çok eski yıllardan beri çeşitli enfeksiyonlarla çabada kullanılmaktadır. Ekinezyanın ayrıyeten bağışıklık güçlendirici istikameti olduğu da öne sürülmektedir.

Ekinezya, karbonhidratların, glikoproteinlerin ve kafeik asidin temel bileşenlerinden kaynaklanan birçok yarara sahiptir. Bu bileşikler harika antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve bu ziyanlı mikropların yayılmasını ve büyümesini azaltmada bilhassa yararlıdır. Bu bitki, bir enfeksiyon olayı sırasında sitokinlerin üretimini azaltarak bakteriyel enfeksiyonların belirtilerini azaltabilir.

Bitki ayrıyeten eksiksiz antifungal özelliklere sahiptir ve ciltte mantar enfeksiyonlarına neden olabilecek birden fazla mantar cinsinin büyümesini önleyebilir. Ekinezyanın antiviral özellikleri de hayli etkileyicidir, rotavirüs, herpes ve grip üzere güçlü virüs tiplerine karşı etkin savunmaya katkı verebilir.

MANUKA BALI

Manuka balı, Manuka ağacında bulunan çiçeklerden nektar içen özel arılardan toplanır. Manuka balı, güçlü bal formlarından biri olarak kabul edilir.

Manuka balı, antimikrobiyal özelliklere sahip az bir bileşik olan metilglioksal açısından zengindir. Bal ayrıyeten propolis üzere flavonoidler ve fenolik asit bakımından varlıklı olan çeşitli bileşiklerle doludur ve bu da enfeksiyonlara karşı savaşmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Manuka balı, glikoz bileşiklerini hidrojen peroksite dönüştürme ve böylelikle enfeksiyonlara karşı eğilimi azaltma yeteneğine sahip glikoz oksidaz üzere enzimler açısından da zengindir.

Manuka balının, sade müşahedelerle, antibiyotiğe dirençli bakterilerin neden olduğu bacaklarda oluşan yaraları bile iyileştirme kabiliyetine sahip geniş spektrumlu bir antibakteriyel olduğu sav edilmektedir. Su çiçeği ve zona üzere epeyce rahatsız edici durumlardan sorumlu olan suçiçeği-zoster virüsünün de Manuka balı ile engellenebileceği öne sürülmektedir.

KIRMIZI BİBER

Kırmızı biber, yahut acı biber, mikropların enfeksiyon bölgesinden kaybolmasına yardımcı olabilecek birçok antibakteriyel özelliğe sahiptir.

Kapsaisin, biberdeki en değerli bileşiklerden biridir. Midenin pH’ını düşürmeye yardımcı olur ve böylece ziyanlı bakterilerin çoğalmasını maniler. Kersetin, kaempferol ve kafeik asit üzere biberlerde bulunan öbür bileşikler, bakterilerin dış katmanını sertleştirme konusunda bir kabiliyete sahiptir ve böylelikle onların güç almasını engelleyebilir.

Kırmızı biberde bulunan bileşikler, mantarların da dış katmanını büsbütün bozabilir ve böylelikle mantar önleyici bir husus olarak hareket etme özelliğine sahiptir. Çeşitli cilt meselelerine karşı tesirli olabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı, yenilebilir çay yapraklarının yetiştirildiği çay bitkilerinden yapılmaz, farklı bir ağaçtır. Bu ağaçtan alınan öz, hayli zehirlidir ve ağızdan tüketildiğinde önemli sıkıntılara neden olabilir.

Çay ağacı yağı, bakterilere karşı savaşmada çok tesirli olan monoterpenler üzere bileşikler bakımından zengindir. Bu bileşik, herpes virüsünün aktivitelerini engelleme ve bu çeşit ölümcül enfeksiyonlardan korunmanızı sağlama yeteneğine sahiptir. Pek çok cilt sorununa yol açabileceğinden çay ağacı yağını konsantre formda uygulamamaya her vakit dikkat etmelisiniz. Çay ağacı yağı, doğal formlardaki yüksek konsantrasyonu nedeniyle sadece seyreltilmiş biçimde kullanılmalıdır.

ZENCEFİL

Zencefil, dünya çapında çok taraflı olarak kullanılan bir Asya baharatıdır. Zencefilin antimikrobiyal tesirleri, yüz yıllardır çeşitli medeniyetlerde kullanılmıştır.

Zencefil, zencefildiol, gingerol, terpenoidler, shogaol, zerumbone ve zingerone üzere bileşiklerle doludur ve tüm bunlarla antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Asidik midelerde gelişen H.Pylori bakterileri, midenizdeki asit üretimini normalleştirebilen zencefil tüketerek azaltılabilir.

Zencefildeki çeşitli bileşikler, diş eti hastalıklarına neden olan belli bakteri tiplerine karşı da tesirli olabilir. Zencefil ayrıyeten mantar enfeksiyonlarına bağlı besin bozulmasının tesirlerini azaltabildiği için iyi bir antifungal aktiviteye sahiptir ve ayrıyeten mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir.

TARÇIN

Tarçın, kendine has tadı ve yapısıyla günlük hayatta sık sık kullanılır. Tarçın, son derece yararlı çok çeşitli antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Tarçının, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Tarçın, bakteri ve virüs nedeniyle oluşan durumların tedavisinde hayli tesirli olan öjenol üzere bileşikler bakımından zengindir. Tarçın, ülser üzere mide rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı bir besin olarak kullanılabilir. Tarçın kullanımı, kandidiyazis üzere mantar aktivitelerinden kaynaklanan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yararlı olabilir.

İlaçlarla muhakkak etkileşimleri olabileceği için tarçın kullanımına dikkat edilmelidir. İlaç kullanıyorsanız, tarçını diyetinize uygulamadan evvel hekiminize danışın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal, antimikrobiyal özellikleriyle bilinen bir baharattır. Kurkumin, zerdeçalın en faal bileşenidir ve bedeninize birçok yarar sağlar. Kurkumin, enfeksiyona neden olan mikropların aktivitesini azaltmada kimi çok tesirli yeteneklere sahip olduğundan, bilhassa idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde çok tesirlidir. Birebir vakitte, mantar tedavisinde de tesirlidir.

Kurkuminin anti-enflamatuar özellikleri, zerdeçalın mide iltihabından kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde çok tesirli olmasını sağlar. Zerdeçal, antibiyotiklerle de iyi fonksiyon görebilir. Araştırmalar zerdeçal antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında akciğerler üzerindeki enflamatuar tesirleri azaltabileceğini göstermiştir.

KARANFİL

Karanfil, elbet dünya çapında büyük ölçülerde kullanılan en ünlü baharatlardan biridir. Çoğunlukla Asya’da bulunan karanfil, onu üstün bir baharat haline getiren harika antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Yemeklere kattığı eşsiz lezzet nedeniyle birden fazla Asya yemeğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karanfil, Eugenol açısından zengindir ve bu da, istenmeyen bakteriyel enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olabilecek harika antibakteriyel özellikler sağlar. Karanfil ayrıyeten bakteri hücrelerinin örtücü katmanlarına ziyan verme kabiliyetine sahiptir, böylelikle bakterilerin hayatta kalması için ölümcül olabilecek protein ve DNA üretimini bloke eder.

BİBERİYE

Biberiye, dünya çapında pek çok besin eserinin hazırlanmasında kullanılan çok yaygın bir bitkidir. Biberiye kusursuz antiviral, antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir ve bu da onu insan tüketimi için epey yararlı kılar.

Biberiye alfa-pinen, kamfen, alfa-terpinol, sineol ve borneol üzere bileşikler bakımından zengindir. Bu bileşikler, viral enfeksiyonlar ve kanser üzere durumların tedavisinde epeyce tesirlidir. Bu bitkinin antioksidan özelliği, bedeniniz için ziyanlı olabilecek hür radikallerle uğraşa yardımcı olacaktır.

Biberiye, salmonella enfeksiyonları üzere durumların tedavisinde yan tesiri olmayan çok tesirli bir besindir. Biberiye ayrıyeten virüslere karşı gayrette de tesirli olabilir. Biberiye tüketmek hem yemeğinizi hem de hayatınızı sağlıklı ve keyifli hale getirebilir.

Unutmayın; doğal antibiyotik besinler tüketmek size fakat uzun vadede yarar sağlayabilir. Antibiyotikler, çok uzun ve hekiminizin önermediği halde kullanılırsa organlara ve bedenin doğal fonksiyonlarına ziyan verebilir ve ayrıyeten bağırsaklarınız için gerekli olan iyi bakterilerin yok edilmesine neden olabilir. Bu nedenle, hastalıkları önlemede, sağlıklı beslenme çok kıymetlidir.

Tavsiyeler dahil bu içerik sadece genel bilgiler sağlar. Hiçbir halde nitelikli tıbbi görüşün yerini alamaz. Daha fazla bilgi için her vakit bir doktora danışın.

Ensonhaber

| Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum hacker sitesi hack forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort deneme bonusu gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort